
Rychlé a levné převody peněz z Evropy do Ameriky byl můj velký trn v oku vcelku dlouho. Používal jsem Paypal, ale ten si bral velké % z převodu. Vyzkoušel jsem také různé způsoby výběrů, převodů a podobně přímo v USA.
Do článku jsem shrnul všechny varianty, které jsem zkusil – jejich přednosti, nevýhody a kolik to celkově stálo.
První varianta je nejspíše ta, která napadne téměř každého.
Klasický převod bankou
Tato varianta se mi jeví jako jedna z nejdražších. Moje banka si dle ceníku bere 1000 Kč jednorázově za každý zahraniční převod, dále pak zhruba 1-2% z celkové převáděné částky.
Říká se, že banky převádí peníze do zahraničí přes středový kurz ČNB (Česká národní banka). Nemyslím si. Tento převod jsem zkoušel a při přepočtu mi kurz přišel horší než byl střed. Vše trvalo necelý týden.
Paypal
Celkem pohodlný a rychlý způsob převodu peněz.
Částku si můžete nechat strhnout přímo z platební karty a následně do paypalu vložit údaje o Vašem účtu, kam si následně peníze přepošlete. Při převodech do českých bank, stačí zadat IBAN a SWIFT kód, do banky v USA account number a routing number.
Naleznete je na šecích, případně v dokumentech, které dostanete od banky při založení účtu. Osobně mám vyzkoušeno, že převody do ČR trvají zhruba 2 dny, převody na účty v bankách v USA zhruba 3-5 dní.
Vzhledem k tomu, že si paypal bere za zprostředkování platby 4% z celkové sumy, klasifikuje jej to na jednu z nejdražších variant.
Je ovšem velmi pohodlný a bezproblémový.
Výběry z bankomatu v USA
Tuto možnost bych využil pouze při menších částkách a v případě, že potřebujete okamžitou hotovost.
Z bankomatů, v Americe se jim říká ATM, jednorázově vyberete maximálně 500 dolarů za den. Víc Vás to nepustí. Lze ovšem jet k bankomatu banky o kousek dále a pustí Vám k výběru dalších 500 USD.
Naše banka v ČR si za výběr účtuje jednorázově 100 Kč, dále pak upozorňuje americký bankomat, že v případě výběru si účtuje další 3 USD jednorázově.
Při výběru kurz nebyl špatný, ovšem počítejte s poplatkem Vaší i americké bance a možnost výběru jednorázově pouze menší částky – a to výše zmiňovaných 500 dolarů. Pokud tedy potřebujete například 2000 USD, musíte objet 4 různé bankomaty a 4x zaplatit poplatky bankám.
Na začátku jsem tuto variantu párkrát použil, když jsem potřeboval peníze na zaplacení různých výdajů a čekali jsme na převod peněz z Evropy.
Deposit na účet v bance přes evropskou platební kartu
Toto už je zajímavá možnost. Celé to spočívá v tom přijít do banky – v mém případě Bank of America, přijít na přepážku a žádat deposit na můj účet a jako platbu nevyužít hotovost, ale platbu zahraniční kartou.
Potřebujete mít s sebou doklad k identifikaci Vaší totožnosti – a to buď americkou ID nebo řidičský průkaz. Pokud nemáte, poslouží k těmto účelům Váš pas.
Převáděná suma je okamžitě na Vašem účtu.
Celé řešení se chová v podstatě jako platba kartou. Banka v ČR ani USA si za takovýto deposit ode mě nestrhla žádný poplatek, kurz byl o trošku horší, ale nic hrozného.
Rychlé, efektivní, levnější než u metod výše a peníze máte hned na americkém účtě.
Transferwise
Pro mě zatím asi nejlepší možnost.
Prezentaci a popis celého systému můžete najít přímo na webu www.transferwise.com. Jedná se o startupovou společnost, kde mimo jiné investuje i můj oblíbenec Richard Branson -majitel Virgin Airlines a Virgin Galactic.
I proto ve mě společnost, když jsem ji poprvé objevil, vzbudila okamžitě důvěru.
Proces převodu funguje velmi jednoduše. Požadovanou částku převedete buď přes platbu kartou přímo transferwise nebo převodem na jejich účet v zemi odkud peníze odchází.
V České republice mají účet u Raiffeisen Bank, kde mám i já, proto se k nim peníze, v mém případě, připisují téměř okamžitě. Rychlost převodu závisí, z jaké měny peníze převádíte.
Máme vyzkoušen převod euro – dolar – zde jsou prosředky v Bank of America během 2 dnů. U České koruny to trvá o něco déle. Záleží, jakou částku převádíte. Menší jsou během pár dnů, větší mohou trvat i zhruba do týdne.
U větších částek si také připravte scany Vašich dokladů jako pas, občanský průbaz nebo řidičák, které při převodu budete muset jednorázově na transferwise nahrát.
Zřejmě je to z důvodu zabránění potenciálním podvodům a přesné identfikaci Vás jako uživatele. Vzhledem k jednorázové ceně poplatku – 0,5% z převáděné sumy – se stává mou jedničkou.
Také technická podpora funguje perfektně.
Volal jsem tam, jelikož momentálně převádíme velké částky, vše mi bylo profesionálně zodpovězeno a poskytnuté informace přesně seděly!
Shrnutí?
Je mi jasné, že jsem nejspíše nepokryl veškeré varianty, které existují. Jednoduše o nich nevím :). Sdílím jen moje osobní zkušenosti, které jsem doposud nabyl.
Pokud máte i jiné poznatky, třeba s dalšími firmami, které se tímto businessem zabývají, podělte se nejen se mnou, ale i s ostatními návštěvníky webu.
Jsem otevřený všem novým cestám ;).