Skip to main content
Tipy pro podnikání

Čtyři druhy výměn

Napsal 29 prosince, 2020Žádné komentáře
Čtyři druhy výměn

Abyste zajistili výměnu, musíme kromě velké produkce také dodat i její kvalitu.

L. Ron Hubbard objevil čtyři druhy výměn.

1. U prvního druhu jde o skupinu, která přijímá peníze, ale jako výměnu nedodává nic. Toto nazýváme zlodějství. V tomto stavu mají „výměnu“ zloději, daňový úředníci, vlády a jiné kriminální živly.

První z těchto druhů je jen kriminální výměna. Krádež, snaha něco získat a nedát za to nic. To je cesta do pekla.

2. Dalším druhem je částečná výměna. Skupina přijímá objednávky anebo peníze za zboží a potom dodá jen jejich část anebo znehodnocenou verzi toho, co bylo objednáno. Toto nazýváme krácení nebo „zadlužování se“, kde skupina dluží stále více a více v podobě služeb nebo zboží.

Zákazník si objedná pět modrých tužek s termínem dodání ve středu a o dva týdny později mu doručí tři oranžové tužky se vzkazem: „Ty další Vám doručíme, ale budou zelené. Doufáme, že Vám to nevadí.“ Tato neúplná výměna zapříčiňuje nahromadění nedodělaných objednávek a ohrožuje platební schopnost.

Když nezvládnete hrozící platební neschopnost, může to celé skouznout do stavu číslo jedna: krádež anebo zpronevěra.

3. druh je výměna, která je z právního hlediska v obchodní praxi známá jako „férová výměna“. Přijímají se objednávky a peníze a dodává se přesně to, co bylo objednané. Většina úspěšných firem a aktivit funguje na základě férové výměny.

Zákazník si objedná čtyři modré tužky s termínem dodání ve středu a ve středu je taky dostane. Toto je legální a férová výměna. Je to také něco, co je akceptované jako „normální“. Všeobecně akceptovaná víra je, že „jak dáte lidem jen to, co chtějí, všechno bude v pohodě.“ Ale ve skutečnosti dát lidem jen to, co chtějí, nemusí přinést expanzi. Nezaručuje to přežití. Skutečnou odpovědí na zaručený úspěch v čemkoliv, co děláme, je dát něco navíc – dodávat v nadbytku. „Normální“ výměna nemusí vždy přinést úspěch.

4. druh výměny není běžný, ale dal by se nazvat nadprůměrnou výměnou. V tomto případě se nedává dvě za jedno nebo bezplatná služba, ale dává se něco hodnotnějšího než to, za co byly přijaté peníze. Jako příklad si vezmeme skupinu, která prodává diamanty a dostane objednávku na průměrný diamant. Dodá však nadprůměrný modro-bílý diamant. Kromě toho ho dodá promptně a zdvořile.

Proto můžeme vidět, že čtvrtý stav je jedinou skutečnou garancí úspěchu.

Čtvrtý druh je ten, který preferujeme. Je to výměna, v které se snažím pracovat dnes a o kterou se snažím již dlouhé roky. Produkujte nadprůměrně a pokoušejte se dávat lepší kvalitu, než se od Vás očekává. Dodávejte, nechávejte si za to v každém případě zaplatit, no dodejte něco lepší a víc, než to, co bylo objednané. Vždy se pokoušejte napsat lepší příběh, než jaký se očekává: vždy se snažte dodat lepší práci, něž jaká byla objednaná. Vždy se snažte o lepší výsledek, než v jaký někdo doufá a dodávejte ho.

Tento čtvrtý princip je v obchodě či umění téměř neznámý.

A přece je klíčem k donebevolajícímu úspěchu a expanzi.

Tento čtvrtý stav je jediný, který garantuje přežití v nadbytku, a to se dosahuje tak, že dáváte více, než očekáváte. To neznamená, že když si zákazník objedná deset tužek, vy mu pošlete dvacet. To je dobrý způsob jak zkrachovat. Znamená to však, když si objednal deset tužek s dodáním ve středu, vy mu dodáte deset tužek pokud možno už v úterý a přidáte pár gum a napíšete mu na lístek: „Děkujeme za Vaši objednávku“.

Jsou to ty plusy, které garantují Vaše přežití. A ty plusy, to něco navíc, nemusí stát více času anebo peněz. Je to otázka starostlivosti, ne peněz.

Navíc to, jak rychle se dostaví úspěch nemá a ani nesmí ležet na bedrech managementu firmy.

V případě skupiny tu máme ještě další faktor, který určuje, který ze čtyř principů se v ní používá. Je jím vnitřní tlak skupiny. V případě, že jej vyvíjí jen vedoucí pracovníci, možná ani nevznikne. Když přichází od jednotlivých členů týmu uvnitř skupiny samotně, je zaručený. Výška nároků, který má jeden člen personálu na druhého, ve skutečnosti určuje stav, v jakém se skupina nachází a stanovuje, která ze čtyř výše uvedených druhů vstupuje do hry.

Oganizace si stanovuje úroveň svého příjmu a dlouhodobé existence tím, že si vybere, kterým z těchto čtyřech principů se bude řídit a stejně si tím určuje i to, či se bude zmenšovat nebo expandovat.

Zatím co je nevyhnutelné, aby vedoucí pracovník stanovil princip, kterým se bude skupina řídit, tento princip se v praxi projeví jen díky tlaku, který jednotliví členové personálu či další lidé vyvinou v rámci skupiny.

Můžeme jednoduše vidět, že vůdcovské schopnosti manažerů jsou životně důležité, ale osobní zodpovědnost je taky klíčový faktor. Je to skupina, která stanovuje svoje standardy, ale i to, který ze čtyř druhů výměn použije a zavede.

Výška příjmu organizace a výška platu jednotlivých členů personálu ve skupině závisí často na nich. Organizace nemůže vydělávat více a jednotlivý člen personálu nemůže být placený lépe, než bude stanovené některým z výše uvedených principů, kterým se rozhodnou řídit.

Když se podíváte na každou úspěšnou firmu, dávat lidem více, než očekávají – zejména v oblasti služeb – je dnes celkem běžné. A to je způsob, jak by se to mělo dělat. Tento koncept byste měli chtít zavést ve Vaší firmě a také do Vašeho života.

Neustále musíte dělat tyto maličkosti navíc, které Vám pomohou vybudovat Váš business.

 

Tento článek vychází z učení L. Ron Hubbarda a Arte Marena – doporučuji jejich knihy zakoupit.

Určeno pouze ke studijním účelům.

Ondřej Barták

Jmenuji se Ondřej Barták a jsem podnikatel v ČR a USA, cestovatel a volnomyšlenkář. V životě jsem toho zažil opravdu hodne a prostřednictvím tohoto blogu sdílím zajímavosti, moje myšlenky, tipy a know-how a zážitky z cest.

Odebírat novinky
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Co si o článku myslíte? Nechte mi komentář.x